wtorek, 20 marca 2012

Warszawa cz.2

Witajcie!
 Dziś druga część relacji z Warszawskiej wyprawy, a w niej zdjęcia z zajęć.
Zdjęcia są autorstwa mojego oraz Kota. 
  Nie wszystko już pamiętam, (bo pamięć mam taką a nie inną), ale coś niecoś zostało mi w głowie.
Na zajęcia byliśmy podzieleni na trzy grupy. Jedna poszła na roztwory, druga na chemię organiczną, a dla grupy, w której byłam została chemia fizyczna.
 Nasze zajęcia poprowadził przemiły i bardzo rozgadany pan doktor. Fakt, faktem, że temat, który był omawiany będzie w szkole w przyszłym roku (podobno), ale pan doktor mówił na tyle zrozumiale, że dało się to jakoś ogarnąć. A dokładnie to mieliśmy reakcję niklowania. Czy się udała? No prawie. A przynajmniej wiemy jak płytka po niklowaniu ma nie wyglądać :D

A z niklowaniem to jest tak:

  Niklowanie polega na pokrywaniu powierzchni metalowych warstwą niklu. Niklowanie wykonuje się w celach antykorozyjnych, dekoracyjnych, oraz jako podkład do innych procesów galwanicznych. 

Proces niklowania w uproszczeniu przebiega w następujący sposób:
Odtłuszczanie
proces mający za zadanie usunięcie z powierzchni metalu zanieczyszczeń takich jak smary, tłuszcze, substancje oleiste, pasty polerskie i środki do konserwacji okresowej.
Trawienie
na tym etapie dzięki reakcji w kwasie solnym usuwa się tlenki metali i produkty korozji.
Miedziowanie cyjankaliczne
proces polega na wytworzeniu półbłyszczącej powłoki metalicznej miedzi bezpośrednio na powierzchni elementów. Powłoka ta jest stosowana, jako podwarstwa pod miedziowanie kwaśne.
Miedź kwaśna
dzięki temu etapowi powierzchnia metalu wyrównywana jest przez nałożenie warstwy miedzi
Miedziowanie kwaśne
proces polega na wytworzeniu miękkiej i ciągliwej powłoki metalicznej miedzi o wysokim połysku i mikrowygładzeniu.
Niklowanie błyszczące
proces polega na wytworzeniu powłoki metalicznego niklu o wysokim połysku i mikrowygładzeniu. Powłoka charakteryzuje się niezwykle wysoką chromowalnością. 

Informacje ze strony: http://www.protech.biz.pl/niklowanie.html


Zdjęcia z ćwiczeń:
 A tak płytka wyglądać nie powinna.
Nasze płytki :D

A tu kilka słów z kartki z zadaniem:
,,Przebieg procesu niklowania i jakość otrzymywanych powłok (podobnie zresztą jak przebieg innych procesów wydzielania metali i jakość ich powłok) zależą głównie od szybkości wzrostu kryształów i szybkości powstawania nowych zarodków krystalicznych. Jeżeli warunki prowadzenia procesu sprzyjają szybkiemu powstawaniu zarodków to otrzymuje się powłokę drobnoziarnistą i w konsekwencji gładką, natomiast w przypadku wolnego wzrostu zarodków powstają duże kryształy i powłoka jest chropowata.

Głównymi czynnikami wpływającymi, na jakość powłoki są:
·         rodzaj i stężenie składników kąpieli,
·         gęstość prądu,
·         temperatura,
·         pH kąpieli,
·         intensywność ruchu kąpieli względem katody (mieszanie),
·         rodzaj i jakość podłoża, na którym osadza się powłoka.”


  I to tyle, jeśli chodzi o ćwiczenia. Szkoda, że nietrwały dłużej, ale cóż czas jest czasem i ciągle się śpieszy, choć niewiadomo gdzie.
 Po ćwiczeniach pan doktor oprowadził nas po budynku. Naprawdę fajne rzeczy tam mają. Całkiem, całkiem zachęcające, aby tam studiować. :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz